CD DUO ŤUK | OHLĚDNUTÍ SVĚTLA

Produkce a vydání CD DUO ŤUK | OHLĚDNUTÍ SVĚTLA

Duo ťuk přináší čtvrté autorské CD

Hudba jako celoživotní zájem. Tak by se dal vystihnout vztah k hudbě Jaroslava Moravce, jenž téměř 30 roků věnoval profesní práci kulturnímu životu dvou měst, Žamberku a Letohradu.  Žamberku, kde žije prakticky celý život, Letohradu, kde se narodil a odkud pocházel otec a prarodiče. Zpočátku písničkář, později založil skupinu Duo ťuk, v níž více než 15 let zpívala žamberecká rodačka Lucie Luxová (rozená Nunová). Kromě vlastní autorské tvorby, zhudebnil celou řadu básní, přičemž nejvíce spolupracoval s žamberským textařem a básníkem Miroslavem Kvapilem. Nyní pracuje na novém hudebním albu.

Jaroslava Moravce prakticky celý život provázel především vztah ke kultuře, muzice, divadlu, historii, literatuře a fotografii. Prostě všemu, co splňuje poslání „péče o duši“.  V roce 1988 založil kapelu Duo ťuk, které hned následující rok obdrželo jednu z hlavních cen finále Porty, kdy vedle oficiálního rozhodnutí poroty byla dvojice navíc druhá v divácké soutěži. Následovala hraní na prestižních folkových scénách Svojšice, Strážnice, Náměšť, Telč a mnoha dalších. „V devadesátém prvním jsme dostali nabídku profesionální agentury živit se muzikou, ale život stále na cestách, daleko od domova, vlastní rodiny, se nám nechtělo obětovat. Zůstali jsme proto raději muzikanty někde mezi profesionalitou a nadšenectvím. Navíc mé tehdejší zpěvačce bylo sotva přes dvacet a zkušenosti dospělého života a založení své rodiny měla teprve před sebou“, říká Jaroslav Moravec k tehdejší situaci.

Od té doby uplynulo mnoho let, ale muzika, celoživotní zájem, nikdy nekončil. V roce 1997 vydává Duo ťuk první album vlastních písní, okořeněné texty básníků zvučných jmen, také „dvorního textaře, básníka“ Miroslava Kvapila. CD s názvem Přiťuknutí, kdy jeho nahrávání bylo první skutečnou profi zkušeností s pozvanými hosty zvučných jmen: Radek Pobořil, Karel Holas (Čechomor), Petr Havrda a Petr Novotný (Žalman & Spol) a Radim Hladík. V roce 2000 následovalo album Jiná báseň o srdci, kde v aranžích byl znát velký posun. Přibylo vlastních textů i odvážnějších experimentů v úpravách. Zatím poslední album Čtrnáctá komnata vzniklo za podpory města Žamberk v roce 2007 a je z pohledu hodnocení určitě nejkomplexnějším dokladem autorova zrání i interpretačních zkušeností.

V minulém roce se Jaroslav Moravec rozhodl, že v roce 2021 znovu připomene Duo ťuk veřejnosti. A protože doba pandemie živé kultuře s diváky nepřeje, započaly práce na zcela novém albu. „Původně jsem zamýšlel jít do studia a pořídit prostý záznam nových písní pouze s kytarou. Obrátil jsem se na hudebního režiséra, se kterým jsem spolupracoval v minulosti, oslovil možného producenta a sdělil jim svůj plán. Velice mě překvapila jejich následná reakce, kdy za mnou po několika dnech přijeli s myšlenkou nahrát  písně v promyšlených aranžích. K tomu přivolat všechny ty, se kterými jsem v minulosti spolupracoval a vytvořit plnohodnotné album. V první chvíli jsem reagoval zdrženlivě, přece jen si po předchozích zkušenostech uvědomuji, jak je taková produkce náročná na přípravu, čas a především na prostředky. Ale nakonec jsem řekl ano.“ svěřuje se Jaroslav Moravec k přípravám natáčení.

Je patrná propojenost Dua ťuk se zázemím folkové legendy Pavla Žalmana Lohonky. Producentem je Ivan Kurtev a vydavatelem je agentura SuperGram, která Žalmana & spol. zastupuje. Aranže zpracovává, hraje a také režijně vede Petr Novotný. Svými osobitými nápady, přispívá a skvělými kytarami doprovází Petr Havrda, oba také ze Žalmanova Spolu. Dále se na desce předvede Lucie Luxová - zpěvačka dua (CD Čtrnáctá komnata), sólistka pěveckého sboru gymnázia Žamberk Corale a letohradského Big Bandu, dále Kateřina Haladová - zpěvačka dua, (CD Přiťuknutí a Jiná báseň o srdci), a Zdena Troníčková - zpěvačka dua a také zpěvačka pardubické skupiny Marien.

„Mám radost, že opět potkám zpěvačky a muzikanty, kteří umějí, dokážou táhnout za jeden provaz a je mi s nimi dobře. Tak že už jsme v rozjetém vlaku a na tuhle hudební spolupráci se nesmírně těším. Jardy si nesmírně vážím, protože se na rozdíl od většiny umělců má přirozenou pokoru a vůbec nesnaží být úspěšný či slavný. Snaží se však především posluchačům v písních s něčím důležitým svěřit. A věřím mu u toho každé slovo. Právě díky tomu pro mne úspěšným je,“ prozrazuje producent alba a vydavatel Ivan Kurtev.

Vydání alba je plánováno na květen, bude na něm nakonec 16 písní a ponese název Ohlédnutí světla.