Žalman & Spol. | Všechno je teď

Produkce koncertu a křest CD pro ČT

Žalman & Spol. / Všechno je teď

 

Naše myšlenky se rády toulají, přemýšlíme, co bylo, a co bude. Kde je ale přítomný okamžik? Jsme tu jenom na chvíli a život nám velmi často utíká mezi prsty. Přitom ve skutečnosti nemáme nic než právě přítomný okamžik. Minulost už proběhla, nic s ní neuděláme a do budoucnosti nevidíme. Všechno je teď.

Nové autorské album vychází k 75. Žalmanovým narozeninám a je syntézou všeho, co si kapela v posledních letech vyzkoušela (jazzové album, práce na scénické hudbě pro film Naslouchám tichu Země), přitom ale písně mají pokoru, poetiku a moudrost, na které jsou posluchači u Žalmana zvyklí. Vrcholné dílo Žalmanovy mnohaleté hudební kariéry je

sedmadvacátým, nebo taky šestatřicátým albem, když započítáme i nahrávky s Minnesengry, výběry, kompilace a záznamy živých koncertů. Ať tak či tak, je to celkem slušné číslo a je zřejmé, že postupem let strávených na pódiích a ve studiích, už Pavel Lohonka dobře ví, o co vlastně v muzice jde.

 

„Zpívám to v titulní písničce téhle desky: „Já svým písním vždycky chtěl dát jiný rozměr, aby pro nás žily déle, než je pověsí.“ Ale jde to říct i jinak: kdo chodí jen po svých cestách, které si úspěšně vyšlapal, nakonec zjistí, že kráčí opuštěný. Při psaní téhle desky jsem se pustil po cestě, kterou prošlapanou zrovna nemám. Odmalička jsem měl sen, že jednou budu tak zdatný hudebník, že budu rozepisovat symfonické aranže a dirigovat symfoňák. V pubertě jsem obdivoval rockery, i když jsem oběma nohama vězel ve folku. Kolem čtyřicítky jsem objevil krásu jazzu. A teď, po sedmdesátce, jsem sebral odvahu všechny ty dávné muzikantské sny si splnit. Jistě, bez tak výborných muzikantů, jaké mám v kapele, bych to nikdy nedokázal a za to jim patří velký dík. Výsledkem je album, které vás možná překvapí,“ říká o novince Pavel Žalman Lohonka.

 

Na patnácti písničkách kapela pracovala dva roky. Oba Petrové – kytarista Havrda a basista Novotný – si se surovou matérií Žalmanových skic hráli s lehkostí a leckdy odvahou, Petr Novotný na albu zúročil i předchozí empirickou zkušenost s využitím virtuálního orchestru.  Svůj otisk na cédéčku zanechal i jazzman Radim Sládek, který už v minulosti aranžoval hudbu pro album Zavěšený kafe (z dvojalba Moje nevšední roky). Díky tomuto širšímu rozkročení Žalmanovy folkové nápěvy nabírají symfonickou šíři, rockovou umanutost i jazzovou svobodu.

Kapela vydala k novému CD dva klipy; první z nich k písni Dívám se, kde si zahrál v hlavní roli herec Daniel Rous, reflektuje současnou pandemickou dobu a pocity lidí v izolaci ve společnosti televize. Druhý klip k písni Glencoe je lyrická koláž ke skotskému tradicionálu, ilustrovaná záběry z kapelních toulek po Skotsku. Klip k titulní písni alba Všechno je teď kapela připravuje.

 

CD bylo pokřtěno za přítomnosti kamer České televize v divadle Semafor, v rámci natáčení narozeninového koncertu „Pavel Žalman Lohonka 75“.  Role kmotra se ujal pan Jiří Suchý, jehož náklonnost k Pavlu Lohonkovi je zřejmá, protože v Semaforu křtil kapele už druhé album.

 

„Žalman má samozřejmě narozeniny každý rok, ale ty letošní jsou z kategorie půlkulatě významných. Za normálních okolností by takovou událost doprovázela série oslavných koncertů, ohňostroje, průvody na slonech, kolotoče a mažoretky. To teď momentálně nejde, ale fakt, že se dostaneme prostřednictvím televizních obrazovek až do obýváků našich fanoušků, je vlastně vůbec nejlepší podoba oslavy, jakou jsme si mohli přát. My, co Žalmana obklopujeme, víme, jak je pracovitý a houževnatý a je někdy zážitek ho sledovat při práci. Říká se, že kdo miluje klobásy a folkové písně, neměl by být u toho, když vznikají, ale my si to, z pochopitelných důvodů, nemyslíme a baví nás pozorovat, jak, podoben uměleckému řezbáři, pracuje pomyslným dlátem, hoblíkem a rydlem a nedá si pokoj, dokud ta píseň není dokonale hladká a oblá. A jsme rádi, že mu můžeme v tom obrábění písní pomáhat, třeba občas podržet rašpli,“ říká k novému albu Petr Novotný, který Žalmana provází po pódiích už celých 27 let.

Žalman & Spol. / Všechno je teď

Seznam tracků: Cesta vede tam / Glencoe / Loch Way / Suchý zip / Kouzelník Čárymáry / Radost aby neumřela / U svíčky / Kamenný dvůr / Ten kdosi / Ještě dobrý lidi / Dívám se / Ztracené údolí / Potřebuji / Všechno je teď / Beztíže

texty: Pavel Lohonka

hudba: Pavel Lohonka, Pavel Lohonka a Petr Novotný (3, 6, 9, 12, 14)

aranže: Petr Havrda a Petr Novotný,

              Petr Novotný (vokály, aranže orchestru), Radim Sládek (dechová sekce)

hudební režie: Petr Novotný

zvuková režie, mix, mastering: Petr Michal

natočeno ve studiu MK Production České Budějovice, 2020

© Pavel Lohonka 2021